hayaletyeter.net

Pişiğin Sebepleri Nelerdir?

Pişiğin Sebepleri Nelerdir?

psk

Pişik Nedir?

Pişik sık sık bebeklerde görülen ama yetişkinlerde de karşılaşabilen bir durumdur kısaca cildin sürtünme, sıcak ve kapalı kalma gibi sebepler ile tahriş olmasıdır. Tahriş olan cilt kızarır, kaşınır, ileri aşamalarda kabarcıklar da görülebilir. Pişikli bölgede devamlı bir ıslaklık hissiyatı olabilir. Tabii ki yarattığı en büyük sıkıntı yara olan bölgenin yanması ve acımasıdır. Bebeklerde özellikle bezle kaplanan alanda karşılaşılır. Kimi zaman terleyen ya da sıcaklayan bebeğin boyun bölgesinde ve koltuk altında da belirtileri görülebilir. Tıpta diaper dermatiti ismi ile bilinen bu deri rahatsızlığının belirtileri ilk andan itibaren fark edilebilmektedir. Zaten genelde ilk belirtisi kızarıklıktır.

Pişiğin Sebepleri Nelerdir?

Rahatsızlık bezin gerekenden az değiştirildiği ya da bebeğin sık idrar veya dışkı yaptığı durumlarda, örneğin ishal olduğu dönemlerde, ortamdaki sürekli nem ve ıslaklık tarafından tetiklenir. Tabii ki altın uzun süre ıslak kalmasının sebebi değiştirmemek değil kullanılan bezin yeterince emici olmaması da olabilir. Sürekli kapalı kalıp havalandırılmayan cilt, giydirilen fazla dar giysiler ve havanın çok sıcak olması gibi durumlar pişiği tetikleyen durumlar arasında sıralanabilir. Ayrıca pişik durumu kimyasal bir ürüne gösterilen tamamen alerjik bir reaksiyon da olabilir. Kullanılan ıslak mendil, bez, deterjan hatta tercih edilen banyo sabunu ve şampuanı gibi ürünlerin kalitesi mutlaka gözden geçirilmelidir çünkü bebek cildi çok hassastır. Piyasada sadece bebeklerin kullanımı için üretilen uygun pH değerindeki alkolsüz ürünler bulunmaktadır. Çilek, fıstık gibi kimi gıdalar da ciltte benzer reaksiyona neden olabilmektedir.

Pişik Tedavisi Nasıl Olmalı?

Pişiğe karşı tüm önlemler alındıktan sonra tedaviye başlanabilir. Öncelikle kıyafetlerin içi kuru tutulmalı ve sık sık havalandırılmalıdır. Geçmeyen kimi pişiklerde sebebin mantar olduğundan da şüphelenilebilir. Tedavide kullanılacak ilaçlar da buna göre değişecektir. Fakat sıradan durumlarda bebek bezlenirken mutlaka pişik kremi kullanmak gerekmektedir. Kimi durumlarda, kullanılan özel ilaçlar da etkilidir. Bu noktada ebeveynler ilacın kortizon içermediğinden emin olmak isteyebilir. Bunun yanı sıra bitkisel olarak üretilmiş pek çok krem bulunmaktadır. Bunları satın alırken marka ve kaliteye önem verilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ