hayaletyeter.net

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Çözümler

Saç Dökülmesine Karşı Etkili Çözümler

Saç dökülmesi günümüzde erkekler kadar kadınların da en çok şikayet ettiği konuların başında geliyor. Saç dökülmeleri çok büyük oranda genetik olsa da bireysel hatalarımız ya da alışkanlıklarımız bu dökülmelerin hızını belli ölçülerde etkilemektedir. Dökülmüş bir saçın, ölü hücreden dolayı yeniden vücut bulması mümkün değildir. Bu ancak saç ekimi ile ilgili cerrahi operasyonlarla mümkün olabilir. Biz sadece dökülmeyen saçı muhafaza edebilecek, dökülmesini önleyecek ya da yavaşlatacak çözümlerden bahsedebiliriz.

Genetik dökülmeler için çok fazla yapılacak bir şey yoktur; ancak diğer dökülme nedenleri için her zaman yapılabilecek bir şeyler vardır. Öncelikle stresten uzak durmalıyız, stres saç dökümünü tetikleyen bir olgudur. Saçın her gün sıcak suyla yıkanması zamanla dökülme ve yağlanma problemlerine neden olur. Jöle ve benzeri saç tutucu maddeler, saç derisini havasız bırakır, bu da dökülmeyi hızlandırır. Jöleli saçların gece uyumadan önce yıkanması çok önemlidir. Aynı şekilde şapka da derinin dolaşımını olumsuz etkiler. Tararken veya fırçalarken narin davranmalısınız. At kuyruğu gibi modeller kadınlarda saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Mutlaka antioksidan içeren besinler tüketin. Sigara ve alkol tüketimini büyük ölçüde düşürün. Öte yandan saçlarınızın boyasını sık sık değiştirmeyin.  Uykunuzu belli bir düzene sokun. Saçınıza mümkünse her gün birkaç dakikalığına da olsa masaj yapın. Bu köklerin harekete geçmesine yardımcı olacaktır. Bunların dışında Hindistan Cevizi, Sarımsak, Soğan, Aloe Vera gibi çeşitli kürleri uygulayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ