hayaletyeter.net

Saçlarda Erken Beyazlamanın Önüne Nasıl Geçilir?

Saçlarda Erken Beyazlamanın Önüne Nasıl Geçilir?

Saçlarımız, görüntümüz açısından ana belirleyicilerden bir tanesidir. Saçların dökülmesi kadar beyazlaması da hem kadınların hem de erkeklerin korkulu rüyasıdır. Peki beyaz saçlar neden oluşur, beyaz saçları durdurmak ya da yavaşlatmak mümkün müdür?

Bizler genelde beyaz saçların yaşlılıktan kaynaklandığını düşünürüz. Ki zaten genelde insanların saçları ilerleyen yaşlarda beyazlaşmaya başlar, bu genel bir istatistiktir. Fakat bazı genç insanların da saçlarının hızla beyazlaşmaya başladığını görüyoruz. Bu kimileri için estetik açıdan hoş bir durum gibi dursa da çoğunlukla istenmeyen bir durumdur. Kişiyi genelde olduğundan daha yaşlı ve daha yıpranmış gösterdiği için “beyaz saç nasıl önlenir” sorusunu sormaya itmektedir. Beyaz saç oluşumları kimi özel hastalıklardan kaynaklanabilir. Örneğin MS hastalığı bunların başında gelir. Tiroid bozuklukları ve vitamin noksanlıkları, sağlıksız beslenme, stres, sıcak su vb. durumlar genç yaşta anormal beyazlaşmanın sebepler arasında. Normal beyazlaşmalar genellikle ilerleyen yaşlarla birlikte saça rengini veren hücrelerin işlevsizleşmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.

Öncelikle genç yaşta saçları beyazlayan kişiler doğru ve sağlıklı bir yaşam programı çıkarmalıdır. Stresten kesinlikle uzak durmaları gerekir. Hindistancevizi yağını saçınıza düzenli olarak sürün. Öte yandan et ve tahıl ürünleri tüketin. Saçınızın, hazırladığınız soğan suyu ile temas etmesini sağlayın.  Dut, badem yağı, kına gibi maddelerin de beyazlamayı yavaşlattığını unutmayın. Bol miktarda  muz, yoğurt, kayısı, kaju ve maydanoz tüketin. En azından siyah olan saçlarınızı bu önlemler sayesinde muhafaza edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ