hayaletyeter.net

Sivrisineklerle Başa Çıkma Yöntemleri

Sivrisineklerle Başa Çıkma Yöntemleri

Bilhassa yaz mevsiminde gecelerimizi kabusa çeviren sivrisinekler, kanımızı emmeye bayıldığı yetmezmiş gibi bir de derimizde kalıcı izler bırakır. Üstelik sivrisineklerin birçok hastalığın oluşumunda etkili olduğu gerçeği de hepimizi ürkütüyor. Uykuda olduğumuz zamanlarda deyim yerindeyse sinsi bir biçimde odalarımıza sızan sivrisineklerden kurtulmanın yılları yok mu? Elbette var, bu yazımızda sivrisineklerle mücadele etmek için yürütülecek belli başlı yöntemlere değineceğiz.

Aslında doğada sivrisineklerin yüzlerce çeşidi olduğu bilinmekte, bu türlerin çok azı insanları ısırmaktadır. Genelde bizleri dişi sivrisinekler ısırır, erkek sivrisinekler protein takviyesi için bize muhtaç durumda değildirler, onların bu gereksinimin çiçeklerin özü sağlamaktadır.

Odanızı her şeyden önce her açıdan temiz tutmalısınız. Sivrisinekler su birikintilerinin olduğu alanları çok sever. Özellikle bahçesi, terası olan kişilerin çöp kullanımlarına özen göstermeleri gerekir, çünkü biriken çöplerin etrafına sıklıkla konuşlanırlar.

Öte yandan sivrisineklerden  listerine sayesinde korunmak mümkün. Sprey şeklinde üstünüze sıkarsanız, sivrisinekleri üzerinizden uzaklaştırırsınız. Sarımsağın da aynı şekilde sivrisinekler uzaklaştırdığı bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Bahçede sarımsak, fesleğen ya da biberiye bulundurarak organik bir çözüm oluşturabilirsiniz.

Mum yakmak da en basit yöntemler arasında sayılır. Odanızda yaktığınız mumun içinde bilhassa citronella bulunması onu özellikle etkili kılacaktır. Citronella kokusu sivrisinekleri hızla yanınızdan uzaklaştıracaktır. Bu arada sivrisinek koyu renklere daha kolay gelir bu yüzden uyurken koyu renkli kıyafetlere yönelmeyin. Sıklıkla yıkanın, çünkü terli vücudunuz ya da ayak kokunuz sivrisinekler için bir davetiyedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ