hayaletyeter.net

Tarihteki En İlginç 10 Deney

Tarihteki En İlginç 10 Deney

Sizce bilimin durması gerek bir noktası var mı? Bilim adına günümüze kadar belki binlerce belki on binlerce belki de daha fazla insan yaşamını kaybetmiştir. Peki ya bunların kaçı bilim adına yararlı oldu bilinmez. Bu yazımızla sizlere bilim adına yapılan en ilginç deneylerden bahsedeceğiz.

1)Mermiden Hızlı İnsan

John Paul Stapp, İkinci Dünya Savaşı esnasında uçuş cerrahlığı yapma çalışmasıyla tanınmıştır. Stapp, aynı zamanda, ani yavaşlama ve hızlanma esnasında meydana gelen değişimleri insan bedeninde incelemesiyle de tanınıyor. Başka insanlardan çok deneylerini kendi bedeninde kullanıyordu. 2800 kg ağırlığında bulunan, 4 motoru ve silahlı bir roket ile ani hızlanma ve yavaşlama üzerinde çalıştı ve Stapp, yaptığı bu deneyle bugüne belki de binlerce jet pilotunun hayatını kurtarmıştır.

2)Yüz İfadesi Deneyi

Bir psikiyatrist olan Carney Landis, dünya üzerinde bulunan tüm insanlarda aynı şekildeki bir “yüz ifadesi” keşfetme çalışmalarına başladı. Bu deneyde kullandığı denekler üzerinde baya sıra dışı işlemler yürüten Landis, önce onlara caz müzik dinletip sonrasında amonyak koklamalarını söyledi ve hemen ardından deneklerde beliren yüz ifadelerini kayıt altına aldı.
Landis, deneyin bir sonraki aşaması için deneklere bir sıçanın boynunu kesmelerini söylemiş ve karşılaştığı ilginç yüz ifadelerini kayıt etmiştir. Landis bu deneyle bilim dünyası için kabul gören verilere ulaşamamıştır. Ancak, bu deneyin ardından geriye çok ilginç yüz ifadeli kayıtlara geçmiştir.

3)Kusmuk İçen Doktor

Amerikalı bir doktor olan Stubbins Ffirth, sarıhumma denen bir hastalık üzerinde yaptığı çalışmalar ile tanınmıştır. Bulaşıcı olduğu bilinen sarıhumma hastalığının aslında bulaşıcı olmadığını iddia etmiş ve kanıtlamak için kendi bedenini bu hipotez yolunda kullanmıştır. Oldukça bu hastalığa sık rastlanan yerlerde yaşayarak bu hastalığın kendisine bulaşmayacağını göstermek istiyordu. Sırf kanıtlamak adına bu hastalığa sahip olan insanların kusmuklarını bile içti. Gözlemlenen sonuçlar daha sonra doğrulanmıştır ama Ffirth, sinekler yüzünden bu hastalığa kapılmış ve son nefesini vermiştir.

4)Bedeni Kullanarak İnternete Erişmek

Bu deneyin sahibi olan Kevin Warwick, robotlar üzerinde araştırmalar yapıyordu. Reading Üniversitesi’nde profesör olarak görev yapan Warwick, dünya tarihinde cyborg yayan ilk kişi olarak bilinmektedir. Bu çalışmaları olası bir durumda oluşabilecek sorunları göze alarak bir denek üzerinde değil de kendi bedeni üzerinde denemiştir. Bedenine çipler ve elektrotlaralar yerleştiren Warwick, kendi bedenine ait olmayan robot bir kolu kontrol edebiliyor ve sadece bedenini kullanarak internete kolay bir şekilde erişebiliyordu.

5)Hayvanların Beyinlerini Kontrol Etmek

Bu deney için geliştirilen cihaz olan “stimoceiver”’, Jose Delgado tarafından yapılmıştır. Bu cihaz, uzaktan kontrol edilebilen bir bilgisayar çipidir. Bunun sayesinde hayvanın beyninde oluşan elektriksel titreşimler etkilenebiliyor. Çip hayvanların deri altlarına yerleştirildikten sonra, hareketlerden tutunda duygu kontrolüne kadar, hayvanları oldukça geniş bir şekilde kontrol edebiliyor. Yapılan bu çalışma bilim dünyası adına pekte etik bulunmadığından dolayı reddedilmiş ve geliştirilmemiştir.

6)Tırnak Yeme Terapisi

İnsan beyni sübliminal mesajlar ile yönlendirilebilir mi? Bu sorunun cevabı Lawrance LeShan’a göre evet. LeShan, sübliminal mesajlar doğrudan insan beynine gönderildiğinde insanların kendi kötü alışkanlıklarını durdurabilmesinin söz konusu olduğunu iddia etmiştir. Kötü alışkanlıklardan biri olan tırnak yeme bu deneye konuk olmuştur. Bir gece uyuyorsunuz başınızda bir psikolog sabahın ilk ışınlarına kadar “tırnaklarım çok iğrenç ve pislik içinde” diyor. Sizce bu terapinin gerçeklik durumu söz konusu mu? Uyumakta olan bir grup insanın içine giren LeShan, aynı kelimeyi sabaha kadar yüzlerce kez tekrarlamış ve bilinçaltının derinliğine ulaşmaya çalışmıştır. Terapi sonucunda %40 başarı oranı gözlemlenmiştir. Fakat o dönemde kimsenin sormadığı ama sorulması gereken bir soru vardı. Sizce terapi sırasında o grupta bulunan insanlar gerçekten de uyuyorlar mıydı?

7)Zehir Fabrikası

Bir anda tüm gücünüzü kaybediyor ve bir anda boyunuz kısalır gibi hissediyorsunuz. 15 dakika sonra ise gözleriniz artık bir karanlığa bürünüyor. İşte bu deney için kullanılan denekler yaşamlarının son anlarını bu şekilde geçirdi. Gulag, bir sürü zehir araştırılmasının yürütüldüğü ve denek olarak burada tutulan mahkumların kullanıldığı bir çalışma kampıdır. Sovyetler Birliği, bu mahkumlar üzerinde bir çok zehir araştırmasında bulundu. Mahkumlar üzerinde, hardal gazı, diji toksin ve risin gibi kimyasallar test edilmiş ve bu testler sonucunda C-2 geliştirilmiştir. C-2, kurbanlarını fiziksel değişime uğratarak, kısalma, bir anda gücünü yitirme gibi sonuçlar yaratıyor ve kurbanlar 15 dakika içerisinde ölüyorlardı.

8)Lsd İle Uçmak Ve Lsd

İşveçli bir bilim adamı olan Dr. Albert Hofmann, 1983 yılında, Liserjik Asit Deithylamide yani LSD olarak da halk arasında asit olarak bilinir. LSD elde edilişi doğal, yarı sentetik psikopati bir halüsinojen ve sentezi kimyasaldır. Hofmann Liserjik Asit Deithylamide-25 maddesini geliştirmiştir. Çalışmalarının üzerinden geçen 5 yıl ile birlikte, yanlışlıkla çok küçük bir doza parmağıyla temas ettikten sonra bu çalışmalara ara vermiştir. Bu süreçte sürekli yan etkisi olan baş dönmeleri ve halüsinasyon ile mücadele ediyordu. Geçen bu sürenin ardından kendine bir insanın alabileceği dozun 10 katı yani 250 miligram enjekte etmiş ve yanlış bir hesaplama olduğunu söylemiş ama kimse inanmamıştır. LSD kullanan kişinin o anki ruh haline göre etki gösterebilir. Kullanım esnasında çok mutlu olan bir insan LSD kullandığında kendini çok farklı mekanlarda hissedebilir. Ama eğer mutsuz olan bir insan kullanmış ise, hayali insanlar görüp gerçekmişçesine konuşabilir, hiç iyi sonuçlar vermeyecek bir hayal dünyasına götürür ve kuşlarla beraber uçabilir.

9)Bakteri İçen Doktor

Helicobacter pylori, mide ülserine neden olan bir bakteridir. Dr. Robin Warren ve Dr. Barry Marshall bu bakterinin izole edildiği iddialarını ortaya atmış ve oldukça sıradışı bir deney ile iddiaları kanıtlamayı gerçekleştirmişlerdir. Dr. Marshall, ülser hastalığı bulunan hastaların midelerinden bakteri toplamış ve bu bakterileri içmiş, kendi bedenin de mide iltihabı oluşturmuştur. Geliştirdikleri yönetim ile midesinde bulunan mikrobu izole eden doktor ve arkadaşı bilime güzel bir katkıda bulunmuş ve 2005 yılında layık görülmeleri üzerine Nobel ödülü almıştır. Böylesi daha güzel değil mi? Bir deney uğruna başkalarının hayatlarını hiçe saymıyorlar ve aksine hayat kurtarmaya çalışıyorlar.

10)Ordunun Cinsiyet Operasyonu

Güney Afrika’daki apartheid rejimi zamanında ordu cinsel değişiklik operasyonuna başlamış,lezbiyen ve gay asker ordunun bu operasyonuna maruz kalmıştır. Ordu, eşcinselliği ortadan kaldırmak için birçok farklı yöntem denemiştir. Bunlardan biri elektroşok vermektir. Karşı gelen askerler elektroşoka sürekli olarak maruz bırakılmıştır. Kimyasal hadıma kadar birçok yol denenmiş, bunların sonucunda operasyonlara son verilmiş, birçok asker mensubu istemeseler dahi orduya dahil edilmiştir. Bu süreç onlar için ne kadar zor olsa da ordu operasyonlardan vazgeçmemiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ