hayaletyeter.net

Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

 Çocuğunuzun bir başkasının yardımına ihtiyacı kalmadan ve hatırlatılmadan kendi başına tuvalete gitme becerisini uygulayabilme durumudur tuvalet eğitimi. Tabi ki bu beceriyi çocuğunuza kazandırmaya çalışırken ihtiyacınız olan en önemli şeylerin başında sabır, özveri ve bir de lazımlık gelmektedir.

Bu süreç çocuğunuzun 18 aylıktan 3 yaşına kadar olan evreyi kapsar. Bu zaman diliminde hem çocuğun primer bakıcısı hem de çocuk hazırsa tuvalet eğitimine başlanmalıdır.

 

Tuvalet Eğitimi Verirken Nelere Dikkat Etmeli?

 Bebeğinizin tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını gözlemlemeniz gerekmektedir. Bebeğiniz 5 dakika boyunca aynı pozisyonda oturabiliyor mu, kirli bebek beziyle dolaşmaktan rahatsızlık duyuyor mu, 3 saat kadar bezinin kuru kaldığı oluyor mu, kısa komutları anlayıp uyguluyor mu, ve sizi taklit edip tuvalete gidiyor mu? Bunları hepsini gözlemlediyseniz ve çoğuna olumlu cevaplar aldıysanız tuvalet eğitimi için bir adım daha yaklaşmış oldunuz.

Tuvalet eğitimine başlarken çocuğunuzu motive etmek oldukça önemlidir. Bunun için yazılmış onun anlayacağı dilde resmedilmiş hikaye kitapları satın alabilirsiniz. Birlikte onun ilgisini çekebilecek iç çamaşırı alışverişine çıkabilirsiniz. Yine beraber bir lazımlık ya da tuvalet adaptörü seçebilirsiniz. Eğitim sırasında çocuğunuzu motive edecek temalı yapıştırmalı ürünler kullanarak çocuğunuz her tuvaleti ziyaret ettiğinde ona bu ödüllerden vererek aferin almasını sağlayabilirsiniz.

En önemli şeylerden biri eğitime başladığınızda bezi çıkarmalısınız ve bir daha takmamalısınız. Bu yüzden mümkün olduğunca ev ortamının dışına çıkmamaya çalışın.

2- 3 saatte bir tuvaleti hatırlatıp, yaklaşık olarak 5 dakika boyunca tuvalette oturmasını sağlamalı ve gerekirse çocuğunuzu oyunlarla teşvik etmelisiniz.

Çocuğunuzu iyi gözlemlemeli eğer belirli saatlerde tuvaletini yapıyorsa -örneğin yemekten 15- 20 dakika sonra gibi- o zaman dilimlerinde çocuğunuzu alarak tuvalete götürmeli ve tuvalete oturtmalısınız.

İdrar ya da dışkısını tuvalete yaptığında aferin diyerek onu ödüllendirin. Kaçırdığında ise doğal davranarak her şeyin yolunda olduğu mesajını verin.

Gece eğitimi gündüz eğitimiyle birlikte başlanabildiği gibi gündüz tuvalet eğitimi tamamlandıktan sonra da başlanabilir.

Çocuğunuz aşırı tepki veriyor ve tuvaletini yapmayı reddediyorsa biraz ara vermek en doğru yaklaşım şekli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ