hayaletyeter.net

Yemek Yeme Adabı Çocuğa Nasıl Kazandırılır?

Yemek Yeme Adabı Çocuğa Nasıl Kazandırılır?

ymk

Mutlu Sofralardan Ahlaklı Toplumlara

Çocuklar, kendi ailelerinin bir özeti niteliğindedirler. Konuşma biçimlerini, beslenme şekillerini ailelerinden öğrenerek kendi hayatlarına uygulamaktadırlar. Bu yüzden bir çocuk birikiminin büyük çoğunluğunu ailesi aracılığıyla oluşturmaktadır. Fakat bu noktada önemli olan bir husus göze çarpmaktadır. Bu birikimler, doğal süreçler olmanın yanı sıra ailelerin uğraşlarını da zorunlu kılmaktadır. Örneğin çocuğa yemek yeme adabını kazandırmak, ailelerin bilinçli olarak yerine getirmeleri gereken bir görevdir. Bu adabın kazandırılmadığı bireyler, toplumun temel ahlak düzenini sarsmaktadır. Çünkü bir toplumun düzeni, bireylerin ahlaki gelişimlerini doğru tamamlamaları ile mümkün olmaktadır.

Yemek Yeme Adabı Çocuğa Nasıl Kazandırılır?

Her toplumun yeme içme alışkanlıkları, yeme içme biçimleri birbirinden farklıdır. Fakat her toplumda genel kabul gören bir takım özellikle ve alışkanlıklar da bulunmaktadır. Bunlar, her ailenin çocuğuna kazandırması gereken temel alışkanlıklardır.

Yemek yeme adabı, temelde sofra adabı olarak da tanımlanabilmektedir. Yazılı olmayan fakat toplumların temel taşını oluşturan görgü kurallarının başında gelen bu alışkanlık, çocuğun ailesini referans alarak edindiği bir kültürdür. Bu kültür bağlamında çocuklar, sosyalleşmelerini gerçekleştirmektedir.

Yemek yeme adabının çocuğa kazandırılmasından önce, oluşturulması gerekli görülen bir ortam vardır. Hoş sohbetlerin olduğu yemek sofraları bu ortamın merkezidir. Örneğin, bir aile, birlikte yemek yeme kültürüne sahip değilse, çocuğun bu alışkanlığı kazanması çok zor olacaktır. Bu yüzden yemek yeme adabı, çocuğa aile sofralarında kazandırılmalıdır. Çocuk, bu sofraların önemini yaşayarak kavramalıdır. Yemek yeme adabı, bu sofranın içerisinde bütüncül olarak kazanılacak bir alışkanlık olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, çocuk sofrada gördüğü her şeyi sürekli olarak uygulayacaktır. Bu yüzden, yemek yemeden önce birbirinizi beklemeyi çocuğunuza göstermelisiniz. Örneğin, herkes geldiğine göre artık yemeye başlayabiliriz, cümlesi çocuğun bu kazanımı dolaylı yoldan edinmesini sağlayacaktır.

Bunların yanı sıra, ebeveynler birbirleriyle olan nazik iletişimlerini, çocuklarının sosyalleşmesine katkı olarak görmelidirler. Babanın, her yemek sonrası anneye eline sağlık demesi, çocuğun bu cümlenin gerekliliği konusundaki fikirlerini besleyecektir. Yani çocuğa doğrudan teşekkür etmelisin, demek yerine, bu alışkanlıkları hayatın içine serpiştirirsek, çocuk için öğrenme çok daha kolay ve kalıcı olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ